RSS
 

Meryl Streep

Meryl Streep, właściwie Mary Louise Streep (ur. 22 czerwca 1949 w Summit) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i szanowanych aktorek naszych czasów[1][2][3].
Zadebiutowała na scenie teatralnej w 1971, grając w sztuce The Playboy of Seville. Na ekranach pojawiła się po raz pierwszy w 1977, w filmie telewizyjnym The Deadliest Season. W tym samym roku wystąpiła w drugoplanowej roli w filmie Julia. Sukces artystyczny i komercyjny przyszedł szybko, głównie dzięki rolom w filmach Łowca jeleni (1978) i Sprawa Kramerów (1979), za które Streep otrzymała swoje pierwsze nominacje do Oscara; drugi z tych tytułów przyniósł jej pierwsze zwycięstwo. Drugiego Oscara, tym razem dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, zdobyła za film Wybór Zofii (1982). Trzydzieści lat później odebrała trzecią statuetkę za rolę w biograficznym obrazie o byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher pt. Żelazna Dama.
Streep otrzymała łącznie 17 nominacji do Oscara oraz 27 nominacji do Złotego Globu (wygrała osiem). Żaden inny aktor w historii obydwu nagród nie otrzymał więcej nominacji. Jej praca przyniosła również między innymi: dwie nagrody Emmy, dwie nagrody Gildii Aktorów Ekranowych, nagrody na Festiwalach Filmowych w Cannes i Berlinie, sześć nagród Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych, pięć nominacji do nagrody Grammy, dwie nagrody BAFTA, nagrodę Australijskiego Instytutu Filmowego i nominację do nagrody Tony. Została odznaczona przez Amerykański Instytut Filmowy za całokształt twórczości w 2004. Prezydent Barack Obama uhonorował ją w 2010 Narodowym Medalem Sztuki.
*informację zaczerpnęłam z Wikipedii

KSIĄŻKI W EKRANIZACJACH KTÓRYCH WYSTĄPIŁA AKTORKA
1. Wieczór – Susan Minot
2. Godziny – Michael Cunningham
3. Pożegnanie z Afryką – Karen Blixen
4. Pocztówki znad krawędzi – Carrie Fisher
5. Dom duchów – Isabela Allende
6. Diabeł ubiera się u Prady – Lauren Weisberger
7. Kramer kontra Kramer – Corman Avery
8. Kochanica Francuza – John Fowles
9. Chwasty – William J. Kennedy
10. Diablica – Fay Weldon
11. Kandydat – Richard Condon
12. Julie i Julia – Julie Powell

Dodaj komentarz