RSS
 

„Magda” Mieke Ziervogel

02 cze

339068-155x220Magda
Autor: Meike Ziervogel
tłumaczenie Anna Bańkowska
tytuł oryginału Magda
wydawnictwo Marginesy
data wydania 14 stycznia 2015
ISBN 9788364700644
liczba stron 144
Debiut pisarski Meike Ziervogel „Magda” wywarł na mnie jak najbardziej pozytywne wrażenie.
Tytułowa Magda to żona ministra propagandy w rządzie Adolfa Hitlera.
Magda Gebelss to kobieta pozbawiona jakichkolwiek skrupułów – bez wahania zabija swoje dzieci, ślepo zapatrzona w Hitlera.
Ale ta książka to nie tylko portret Magdy ale także jej matki i najstarszej córki. Autorka w mistrzowski sposób „narysowała” portrety psychologiczne trzech kobiet oraz ich skomplokowane relacje osobiste.
Na to jaką kobietą stała się matka narodu jak nazywano Magdę na pewno miały wpływ czasy w jakich przyszło jej żyć. Czasy gdzie wszechobecny był nazizm i wizerunek „małego” człowieczka z wąsikiem. Ale czy tylko to? Według mnie nie. Wszystko to padło na podatny grunt. I stąd zrodziła się kobieta – morderczyni własnych dzieci, ślepo zapatrzona w Hitlera i jego ideologię.
Warto zwrócić uwagę iż książka nie jest opasłym tomiskiem jednak na tak niewielu stronach Meike Ziervogel zawarła kwintesencję zepsucia i rozpuszczenia kobiety, którą określano matką narodu.
Warto zwrócic uwagę, iż książka została wybrana na książkę roku według „Obserwera” i „Irish” oraz znalazła się w finale Guardian’s Notthe Booker Prize.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii notatka, Recenzja

 

Tags:

Dodaj komentarz