RSS
 

„Zabójca z miasta moreli” Witold Szabłowski

11 cze

155x220Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji
Autor: Witold Szabłowski
Seria: Reportaż
wydawnictwo Czarne
data wydania wrzesień 2010
ISBN 9788375362107
liczba stron 208

Muszę przyznać iż jest to moje pierwsze spotkanie z tego typu literaturą i z pewnością nie ostatnie. Może to zasługa autora piętnastu reportaży o Turcji pana Witolda Szabłowskiego. Zabiera nas on w podróż do Turcji, którą miał przyjemność przemierzyć wzdłuż i wszerz. Turcję porównałaby do człowieka, który stoi jedną nogą na jednej stronie strumyka a drugą na drugiej. Zastanawia się co ze sobą zrobić . I tak samo ten kraj rozdarty pomiędzy Wschodem i Zachodem. Gdzie z jednej strony widoczna jest chęć dołączenia do tej upragnionej Europy a z drugie dokonuje się zabójstw honorowych młodych dziewczyn. Kraj gdzie religią dominującą jest islam ale nie obca jest mu islamofobia. Gdzie uchodźców traktuje się jak zło niekoniecznie konieczne??? Czy taki traj może być bliżej Europy? Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. Jest to rzecz subiektywna dla każdego czytającego. Mnie te reportaże pozwoliły spojrzeć trochę inaczej na ten kraj ale przede wszystkim jej mieszkańców.
Według mnie każdy reportaż to taka mała historia przelana przez autora na papier bardzo szczera, prawdziwa i na długo zapadająca w pamięć. Mnie osobiście długo kołatał się w głowie pewien fragment:
„Czy mam odpowiedzieć na uśmiech. Chciałbym. Lubię takie spotkania. Ale właśnie wtedy rodzi się plotka. Potem ktoś może powiedzieć, że jedna z kobiet zbyt często albo zbyt szeroko się do mnie uśmiechała. Albo że patrzyła na mnie o pięć sekund za długo. Jakkolwiek absurdalnie zabrzmi zarzut, może kosztować kogoś życie” s. 100
Smutne iż za wydawało by się niwinny uśmiech można stracić tak coś cennego – życie.
Zbiór reportaży „Zabójca z miasta moreli ” polecam szczególnie tym którzy chcą dowiedzieć się czegoś nowego o tym kraju a nie zawsze możemy znaleźć to folderach biur podróży.

36170-110x165Witold Szabłowski urodził się w 1980 roku w Ostrowi Mazowieckiej. Studiował politologię w Warszawie i Stambule. Jako stażysta telewizji CNN Turk przejechał całą Turcję. W Polsce pracę dziennikarza zaczynał w TVN24. W 2006 roku dołączył do zespołu „Gazety Wyborczej”. Za reportaże ze zbioru „Zabójca z miasta moreli” otrzymał kilka nagród dziennikarskich, w tym Melchiora 2007 i wyróżnienie Amnesty International.

Książkę zaliczam do wyzwań czytelniczych: KLUCZNIK { autor jest mężczyzną }, Europa da się lubić { I Europa – Polska }, WYZWANIE BIBLIOTECZNE, Motyw zdrady w literaturze, Historia z Trupem.

 
1 komentarz

Napisane przez w kategorii Recenzja, Wyzwanie czytelnicze

 

Tags:

Dodaj komentarz

 

 
  1. ~Małgorzata Zaczytana

    12 sierpnia 2014 o 22:40

    Ale mnie zaciekawiłaś tymi reportażami :) – koniecznie muszę upolować i przeczytać :)