RSS
 

„Nadal ten sam śnieg i nadal ten sam wujek” Herta Muller

27 kwi

257409-155x220
tłumaczenie Katarzyna Leszczyńska
seria/cykl wydawniczy Poza serią
wydawnictwo Czarne
data wydania 25 lutego 2014
ISBN 9788375365351
liczba stron 224

Po książkę Herty Muller sięgnęłam dzięki udziałowi mojego Dyskusyjnego Klubu Książki w konkursie organizowanym przez Wydawnictwo Czarne i Instytut Książki. Tematem konkursu jest napisanie laudacji* dla żyjącego pisarza, któremu chcielibyśmy przyznać literackiego Nobla.
Herta Muller współczesna pisarka niemiecka, która dorastała w kraju komunistycznej dyktatury – Rumuni. Przez wiele lat prześladowana, wyemigrowała do Niemiec. W 2009 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.
„Nadal ten sam śnieg i nadal ten sam wujek” to składanka oryginalnych, pięknych tekstów. Część tekstów odnosi się do życia w państwie dyktatury, strachu, prześladowaniach, przyjaciołach i zdrajcach. Ale według mnie możemy poznać w nich także siłę charakteru niemieckiej noblistki, która pomimo prześladowań starała się być wierna swoim ideałom i zasadom. Druga cześć dotyczy przemyśleń, refleksji na temat literatury.
Choć książka nie jest zbyt dużą objętościowo to nie jest to lektura na jeden wieczór. Każdy tekst wymaga zastanowienia się nad tym co zawiera. Ale naprawdę warto sięgnąć po te pełne artyzmu eseje.
Gorąco polecam. Moja ocena 5,5/6
Książkę zaliczam do wyzwań czytelniczych: Motyw zdrady w literaturze, Europa da się lubić ( poziom I), Klucznik.
*laudacja – to mowa pochwalna eksponująca zalety jakiejś osoby, wygłaszana z okazji jubileuszu, wręczenia nagrody lub nadania tytułu, np. doktora honoris causa.

 
Komentarze (2)

Napisane przez w kategorii dkk, Recenzja, Wyzwanie czytelnicze

 

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~Małgorzata Zaczytana

  11 maja 2014 o 19:29

  Jednak nadal bardzo mamy mgliste pojęcie o Noblistach, a warto czasem poczytać coś innego niż tę lekką literaturę, która nas wprost zalewa :)

   
  • Betka

   22 maja 2014 o 14:51

   Gdyby nie to, iż należę do dkk pewnie nie sięgnęłabym po tą pozycję. Początek trochę mnie nudził ale później było o niebo lepiej.