RSS
 

„Egzekutor” Stefan Dąmbski

15 mar

Egzekutor
Autor: Stefan Dąmbski
seria/cykl wydawniczy Tematy KARTY
wydawnictwo Ośrodek KARTA
data wydania 10 października 2010
ISBN 978-83-61283-35-5
liczba stron 124

Trudno mi opisać to co przeczytałam na stronach tej niewielkiej książeczki. Nie takie miałam wyobrażenie o żołnierzach AK. A tu poznałam według mnie bezwzględnego zabójcę. Stefan Dąmbski w wieku szesnastu lat wstępuje w szeregi AK przyjmując pseudonim „Żbik 1 „ wraz z kolegami bierze udział w akcjach mających na celu likwidowanie Niemców oraz kolaborantów. Po zakończeniu działań wojennych nadal działa w konspiracji jako ten tytułowy egzekutor. Tylko że teraz likwiduje ludzi nowej władzy oraz bierze udział w akcjach przeciwko Ukraińcom. Dla tych młodych ludzi życie ludzkie nie miała żadnej wartości – ot pociągnięcie za spust. Ale jak się tak dłużej zastanowić to trzeba zwrócić uwagę w jakich czasach tym ludziom przyszło żyć. Niektórych te wspomnienia mogą zniesmaczyć ale niech się zastanowią czy takich Dąmbskich nie było więcej w różnych armiach? Wojna to nie sielanka.
Warto przeczytać tę publikację aby poznać może tą ciemniejszą stronę żołnierzy AK, którym przyszło żyć i działać w takich a nie innych czasach.
Ukazanie się wspomnień towarzyszyła burzliwa dyskusja. I jak to zwykle bywa jedni byli za a inni przeciw. Niektórzy zarzucali autorowi nieprawdę?
Polecam także film „Obława” Marcina Krzyształowicza z Marcinem Dorocińskim w roli kaprala Wydry. Film inspirowany jest życiem Adama Krzyształowicza, ojca reżysera.
Książkę zaliczam do wyzwań czytelniczych: Historia z TRUPEM, Motyw zdrady w literaturze, Europa da się lubić (poziom 1), WYZWANIE BIBLIOTECZNE.

Stefan Dąmbski – egzekutor

 
Komentarze (2)

Napisane przez w kategorii notatka, Wyzwanie czytelnicze

 

Tags: ,

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~Małgorzata Zaczytana

  16 marca 2014 o 23:16

  Mnie ta książka bardzo zaciekawiła :) – trudny temat, ale na pewno warty poznania.

   
  • Betka

   18 marca 2014 o 20:13

   Temat trudny i sam bohater budził we mnie różne emocje.